کشف قوی ترین چسب دنیا در باکتریها

مطالعات اخیر بر روی مواد ترشحی باکتریها نشان میدهد باکتری Caulobacter crescentus مواد چسبنده ای تولید میکند که قدرتی سه بار قویترین چسب های تجاری دارد.

Caulobactercrescentus

 ارگانیزمی است که در نواحی مرطوب مانند بدنه کشتی ها، لوله های آب و حتی کاتاترهای جراحی کلونیزه میشود و فشار بسیار بالای آب بر بدنه جت های دریایی را به راحتی تحمل می نماید.     
گروهی تحقیقاتی در ایرلند به بررسی ساختار و اندازه گیری قدرت اتصال باکتری پرداختند.نتایج حاصل نشان داد این ماده چسبنده ، پلیمری از پلی ساکاریدها است که میانگین نیروی لازم برای جدا کردن باکتری از این پلیمر معادل 70 نیوتن بر میلی متر مربع می باشد، در حالی که نیروی چسبندگی قویترین چسب های تجاری حدود 25 نیوتن بر میلی متر مربع می باشد.

پلیمرهای چسبنده این باکتری در شرایط مرطوبت ساخته شده و امکان اتصال باکتری را به سطوح فراهم می نمایند ، بنابر این بررسیها ی بیوشیمیایی برای کاربرد این پلیمرها بعنوان چسب در جراحی ها ادامه دارد.

/ 2 نظر / 38 بازدید
موسوی

سلام تلخند4 را خدمت شما تقدیم می نمایم . چنانچه نظرتان را به من هدیه دهید ، حتما از آن بهره خواهم برد .[گل]

ایمان

سلام azure داشتم از این ورا رد میشدم که وبلاگتو دیدم ، جالب بود ، امیدوارم موفق باشی . یه سر به منم بزن ، یه دیکشنری آنلاین ساختم که میتونه متن هم ترجمه کنه ، خیلی واسش زحمت کشیدم ، فکر کنم به درد بخوره... راستی اگه دیدی مفیده ، لطف کن تو وبلاگت معرفیش کن یا بهش لینک بده ، تا خودت و دوستات بتونین ازش استفاده کنین . شاد باشی