باکتری‌ها در فضا خطرناک‌تر می‌شوند

"چریل نیکرسون" از "مرکز بیماری‌های عفونی و واکسن‌شناسی" در "دانشگاه دولتی آریزونا" گفت، این یافته‌ها که در نشریه "گزارش‌های آکادمی ملی علوم" منتشر شده است به فضانوردان و افراد آلوده بر روی زمین کمک می‌کند.

نیکرسون گفت، بودن در فضا باعث نمی‌شود که باکتری‌ها کاری را انجام دهند که نمی‌توانند بر روی زمین انجام دهند، اما نبود تاثیرات جاذبه زمین به دانشمندان اجازه می‌دهد تا برخی از فرایندهای طبیعی را جدا سازند.

گروه وی در سپتامبر ‪۲۰۰۶‬فلاسک‌هایی از باکتری‌های "سالمونلا تیفیموریوم" (‪ (Salmonella typhimurium‬را با شاتل فضایی آتلانتیس را به فضا فرستادند.

محققان همزمان در "مرکز فضایی کندی" در فلوریدا کشت‌های همانندی را رشد دادند.

محققان هر دو گروه را از لحاظ ژنتیکی بررسی و بر روی موش‌ها آزمایش کردند.

در این مطالعه دیده شد باکتری‌های فضایی نه تنها تعداد بیشتری از موش‌ها را در زمان کوتاه‌تری کشتند بلکه فعالیت ژنتیک آنها با این فعالیت در باکتری‌هایی که به فضا فرستاده نشده بودند، متفاوت بود.

نیکرسون گفت، علت این موضوع هنوز کاملا مشخص نشده است اما وی معتقد است که این موضوع ممکن است به دلیل نیروهای فیزیکی باشد که بر باکتری‌ها در فضا و در بدن انسان تاثیر می‌گذارد.

این یافته‌ها به سایر محققان در این موسسه ایده‌هایی برای طراحی آنتی بیوتیک‌های جدید داد.

وی گفت، برای مثال به نظر می‌رسد پروتئینی به نام ‪Hfq‬بسیاری از فعالیت جدید مشاهده شده در ژن‌های این باکتری را تنظیم می‌کند.

دانستن این خطر بالقوه می‌تواند به محافظت از فضانوردان نیز کمک کند.

برخی مطالعات همچنین نشان می‌دهند که پرواز در فضا می‌تواند سیستم ایمنی بدن را سرکوب کند و فضانوردان را نسبت به بیماری آسیب پذیرتر کند.

/ 0 نظر / 59 بازدید