میکروبیولوژی علوم تحقیقات اراک

مشمشه

مشمشه یکی از بیماریهای باکتریائی مسری خطرناک است که اغلب سبب ابتلاء تک سمیها میگردد؛ بیماری بشدت کشنده بوده و از اهمیت بالائی در جمعیتهای اسب برخوردار است .این بیماری از جمله بیماریهای مهم مشترک بین انسان و دام میباشد. عامل بیماری : عا مل بیماری باکتری گرم منفی غیر متحرک فاقد کپسول و غیر هاگزا بنام پزودومناس مالئی ( Pseudomonas mallei ) است که بعضاً در مراجع جدید به نام بورخولدریا مالئی ( Burkholderia mallei ) نیز نامیده شده است . اپیدمیولوژی : پزودومناس مالئی یک انگل اجباری بوده که بسهولت توسط نور ؛ حرارت و ضد عفونی کننده های معمولی از بین میرود و بنظر نمیرسد در یک محیط آلوده بیش از شش هفته باقی بماند . اسبها ؛ قاطرها و الاغها از گونه های معمول در گیر میباشند . بیماری در اسب بیشتر بسمت شکل مزمن پیشرفت مینماید در صورتیکه قاطرها و الاغها بیشتر بشکل حاد بیماری مبتلا میشوند . حیواناتی که از تغذیه بدی برخوردارند ویا در محیط نامطلوب نگهداری می شوند از حساسیت بیشتری برخوردارند . انسان نیز در زمره جانداران حساس به این عامل عفونی است که معمولاً بیماری منجر به مرگ می شود . حیوانات آلوده و یا حاملینی که در ظاهر سالم بوده واز بیماری جان سالم بدر برده اند عمده ترین منابع عفونت بشمار می آیند . نحوه انتشار آلودگی بدان صورت است که آسیبها وضایعات ریوی (آبسه مانند ) پاره شده و عامل بیماری بدرون برونشیولها راه یافته وباعث عفونی شدن مجاری تنفسی فوقانی میگردد که در نتیجه سبب دفع ارگانیسم از بینی ودهان خواهد شد . انتشار بیماری اغلب از طریق بلع مواد غذائی آلوده با منشا ذکر شده اتفاق می افتد که در این زمینه آبشخورهای مشترک ( آلوده ) نقش بسزائی خواهند داشت . تماس مستقیم پوست با پوست آلوده و وسایل تیمار ( مانند غشو ) اگر چه می تواند خطر آفرین باشد لیکن بندرت ایجاد بیماری پیشرونده مینماید . همچنین انتشار بیماری از طریق استنشاقی نیز میتواند اتفاق بیافتد اما این شکل آلودگی احتمالاً تحت شرایط طبیعی نادر می باشد . مشمشه هم اکنون از کشورهائی همانند آمریکای شمالی ریشه کن شده است اما مناطقی از جهان منجمله آسیای صغیر ؛ آسیا و آفریقا همچنان آلوده می باشند . از آنجا که اخیراً پرورش و نگهداری اسب بویژه بصورت متراکم در حال رشد می باشد و جابجائی دامها در این شرایط بیش از گذشته و به مقاصد مختلف صورت می پذیرد ؛ بروز و شیوع بیماری مشمشه در این جمعیتها دور از انتظار نمی باشد . در تحت چنین شرایطی میزان مرگ ومیر بسیار بالا خواهد رفت و در تعداد کمی از حیوانات که بظاهر بهبود می یابند ( حاملین ) بیماری ابقاء می یابد . بندرت ممکن است حیوانات بطور کامل بهبود یابند . گوشتخوارانی همانند شیر ممکن است با خوردن گوشت آلوده به بیماری مبتلا شوند . همچنین آلودگی در گوسفند و بز نیز دیده شده است.

نویسنده : azure : ۱:٠٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٩/۳٠
Comments پيام هاي ديگران ()      لینک دائم

باکتری‌ها در فضا خطرناک‌تر می‌شوند

به گفته محققان آمریکایی، باکتری‌هایی که در فضا خطرناک‌تر می‌شوند می‌توانند به دانشمندان در طراحی آنتی‌بیوتیک‌های موثرتر بر روی زمین کمک کنند.


به گزارش پایگاه اینترنتی رویترز، در این مطالعه محققان دریافتند که یک نوع سالمونلا که موجب سمی شدن غذا می‌شود پس از سپری کردن ‪۱۲‬روز در جاذبه نزدیک به صفر در شاتل فضایی، خطرناک‌تر شد و نسبت به این باکتری در روی زمین موشهای بیشتری را در مدت زمان کوتاهتری می‌کشد.

ادامه مطلب
نویسنده : azure : ۱٢:٥۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٩/۳٠
Comments پيام هاي ديگران ()      لینک دائم

ابداع واستاندارد کردن مدل میکروبیولوژی به منظورپیش بینی میزان رشدو بقاء سالمونلا

از آنجاییکه گونه های مختلف سالمونلا از علل مهم بروز بیماریهای ناشی از غذا می باشند، به کارگیری مدل های  ریاضی به منظور پیش بینی رشد و بقاء سالمونلا در مواد غذایی ناشی از  شرایط نگهداری و فراوری، وسیله ای با ارزش در جلوگیری از بروز مشکلات ناشی از آن می باشند. اخیرا در مرکز تحقیقات میکروبیولوژی و شیمی باقیمانده ها در دانشگاه مریلند مطالعه ای با هدف ابداع یک مدل میکروبیولوژی جهت پیش بینی رشد و بقاء سالمونلا در گوشت مرغ در دمای یخچال صورت گرفته است. در این مطالعه دوز پایین ابتدایی ( log9/0 ) از سویه مقاوم به  آنتی بیوتیک سالمونلا تیفی موریوم DT104 به پوست مرغ تلقیح و سپس در دمای 4 تا 12 درجه سانتی گراد به مدت 10-0 روز نگهداری شد. از مدل (GRNN) جهت پیش بینی تغییرات log باکتری .....بر اساس نتایج به دست آمده، باکتری سالمونلا در دمای 8-4 بدون تکثیر بقاء یافتند و حداکثر رشد باکتری در این مدت زمانی نیز log 7/0 در 9̊ برآورد گردید. درنتیجه این مطالعه مدل (GRNN) روش قابل اطمینانی جهت پیش بینی رشد و بقاء سالمونلا در گوشت مرغ در دوره نگهداری در یخچال می باشد که از جنبه بهداشت عمومی حائز اهمیت می باشد.

نویسنده : azure : ۱٢:٤٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٩/۳٠
Comments پيام هاي ديگران ()      لینک دائم

ابداع روش الایزای بلوک کننده اختصاصی تیپ به منظور تشخیص آنتی‌بادی ویروس برونشیت

به تازگی در دانشگاه ملی تایوان، یک روش الایزای بلوک کننده اختصاصی تیپ جهت تشخیص آنتی‌بادی ویروس برونشیت عفونی ابداع گردیده است. عفونت ناشی از ویروس برونشیت عفونی در سرتاسر جهان به عنوان تهدیدی برای صنعت مرغداری محسوب می شود. کیت‌های الایزای موجود در بازار، آنتی‌بادی اختصاصی گروه را ردیابی می‌کنند اما در این مطالعه به منظور بررسی وضعیت عفونت در سطح گله، از روش الایزای بلوک کننده آنتی‌بادی مونوکلونال استفاده گردید. با روش کمک روش HI  به عنوان استاندارد، نقطه Cut-Off حساسیت و ویژگی این روش الایزا تعیین گردید. بر اساس نتایج، روش الایزای ابداع شده (b-Elisa) دارای حساسیت (98%) و ویژگی بالا (2/97%) می‌باشد. همچنین توافق بین نتایج b-Elisa و HI بسیار بالا بوده و تفاوت معنی داری بین این دو تکنیک مشاهده نگردید. بنابر این با توجه به نتایج به دست آمده در این مطالعه، روش الایزای ابداع شده پتانسیل برای ارائه به عنوان روش سریع و قابل اعتماد جهت تشخیص IBV در سطح گله را دارد.

نویسنده : azure : ۱٢:٤٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٩/۳٠
Comments پيام هاي ديگران ()      لینک دائم

باکتری مولد برق

باکتری جدیدی به تازگی کشف شده است که نه تنها از نوعی قند جریان برق تولید می کند بلکه حتی الکترونها را به طور مستقیم به قطب یک باطری انتقال می دهد بنابراین سلولهای مواد سوختنی تاثیرات اساسی تری خواهند داشت
به گزارش پایگاه اینترنتی مجله اشپیگل باکتری موسوم به رودو فراکس فریردوسن از قند جریان برق تولید می کند و نیز می تواند به طور مستقیم الکترونها را با هیدراتهای کربن زیاد خود به قطب یک باتری منتقل کند بنابراین منبعی از جریان برق بوجود می اید که هم عمری طولانی دارد و هم موثر است
پژوهشگران امریکایی دانشگاه ماساچوست درباره کشف جدید خود در مجله تخصصی
نیچربیوتکنولوژی اعلام کرده اند این عقیده که بتوان از باکتریها انرژی تولید کرد جدید نیست
مواد سوختنی به اصطلاح میکروبی باکتریهای هیدروژن را پس از انکه با قند تغذیه شدند تولید می کنند اما این هیدروژن در فرایند واکنشهای شیمیایی از اینکه الکترونها به قطبی از باتری منتقل شوند و سپس برق تولید کنند جلوگیری می کند
چنین امری درباره باکتریهایی که اخیرا پژوهشگران امریکایی کشف کرده اند متفاوت است
در این یافته الکترونها پس از انکه از قند محروم شدند به قطب باتری منتقل می شوند
با این روش از بوجود امدن تغییرات بسیار در هیدروژن جلوگیری بعمل می اید و انتقال انرژی صورت می گیرد تاثیر وجود این باکتریها در باتری های جدید بیش از 80 درصد است باکتریها از لحاظ نوع انرژی مصرفی مشکل پسند نیستند گلوکز فروکتوز و یا قندهای خوراکی و حتی اکسیلوز که نوعی قند موجود در چوب و کاه است همگی در فرایند یاد شده به عنوان سلولهای مواد سوختنی عمل می کنند پژوهشگران امیدوارند با این باتریهای جدید م,م تحولی در تولید انرژی های موثر از زباله ها بوجود آید.

منبع : http://andishe.persianblog.com

نویسنده : azure : ۸:٤۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٩/۱۱
Comments پيام هاي ديگران ()      لینک دائم

باکتریهای بنزین ساز

باکتری های بنزین ساز
دانشمندان باکتری هایی را تغییر ژنتیکی داده اند تا بتوانند از زباله و ضایعات کشاورزی بنزین تهیه کنند.
به گزارش شبکه خبر به نقل از روزنامه تایمز، این باکتری ها قادرند ضایعات کشاورزی از قبیل کاه باقی مانده از درو و آسیاب گندم و یا خرده چوب وخاک اره را مبدل به نفت خام کنند.

نفتی که به کمک این باکتری ها از ضایعات کشاورزی بدست می آید با سوختن کربن کمتری تولید می کند و بنابراین کمتر از نفت معمولی آلودگی به بارمی آورد.

استفاده از باکتری های تغییر ژنی یافته برای تولید نفت از ضایعات کشاورزی در فرآیند تخمیر درست مانند بکارگیری باکتری ها برای تولید الکل اتانول است.

دانشمندان میگویند وسیله ای برای تخمیر ضایعات کشاورزی به نفت خام ساخته اند که میتواند یک بشکه نفت در هر هفته تولید کند.

اما نباید به این زودی ها انتظار داشت این طرح از نظر اقتصادی مقرون به صرفه شود و نیاز هفتگی آمریکا به 143 میلیون بشکه نفت را برطرف کند.


نویسنده : azure : ۸:۳٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٩/۱۱
Comments پيام هاي ديگران ()      لینک دائم