میکروبیولوژی علوم تحقیقات اراک

دیکشنری انلاین

در زیر ادرس سایت دیکشنری انلاین وجود داره که یکی از دوستان درست کرده این سایت میتونه کلمات یا متون را بصورت انلاین ترجمه کنه پیشنهاد میدم حتما ازش دیدن کنید http://dik.ir

اینم ادرس دیکشنری و ترجمه انلاین متون گوگل  http://translate.google.com

نویسنده : azure : ٦:۱۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٩/۱٤
Comments پيام هاي ديگران ()      لینک دائم

باکتری که می تواند از تشکیل سنگ کلیه در انسان جلوگیری نماید:

اگزالات از کاتابولیسم آمینواسیدها در کبد تشکیل می شود. اگزالات همچنین در طیف وسیعی از مواد غذایی و نوشیدنی ها نیز وجود دارد که شامل چای, قهوه, شکلات, میوه ها و سبزیجات می باشد. میزان اگزالات دفع شده از طریق ادرار نقش مهمی در تشکیل سنگهای کلیوی اگزالات کلسیمی بازی می کند. مهمترین باکتری شناخته شده که در تجزیه ی اگزالات در روده دخالت دارد اگزالوباکترفورمیژنز می باشد. این باکتری برای اولین بار از نشخوارکنندگان جداسازی شد. اگزالوباکترفورمیژنز در انسان و بسیاریاز گونه های حیوانی مشاهده شده است. تقریبا تمام افراد6-8 سال که مورد آزمایش قرار گرفته اند دارای این باکتری بوده اند اما این باکتری ممکن است بعدها با افزایش سن با نرمال فلورای روده حذف شود و فقط درمدفوع 60-80 درصداز بالغین مشاهده شود. استفاده درمانی از آنتی بیوتیک ها و سایر داروها ممکن است به حذف این باکتری از روده کمک کند. افرادی که دچار بیماری سیستیک فیبروزیس می باشند اغلب فاقد تجزیه ی مدفوعی اگزالات می باشند که این امر شاید به دلیل درمان وسیع دارویی باشد. ضمنا این مطلب ممکن است در آینده منجر به استفاده از این باکتری به عنوان پروبیوتیک علیه Hyperoxaluria یا وجود اگزالات در ادرار شود.باکتری Oxalobacter formigens یک باکتری باسیلی شکل و گرم منفی می باشد.دمای بهینه ی رشد این باکتری 38 درجه سانتیگراد بوده و رشد آن بصورت بی هوازی است. سویه های HC1 و Va3 از این باکتری بر روی انسانهای داوطلبی که دچار بیماری سنگ کلیه بودند آزمایش شده است که به میزیان 80 درصد موفقیت در کاهش میزان اگزالات ادرار نشان داده است. سویه های یاد شده در بالا به اسید معده , هوا و نمک های صفراوی تقریبا مقاومت خوبی را از خود نشان داده اند. این دو سویه نسبت به غلظت یک میلی گرم در میلی لیتر آنتی بیوتیکهای کلاریترومایسین و ویبرامایسین مقاوم می باشند. باید بگوییم که هنوز مسیر دقیق فیزیولوژیک و بیوشیمیایی تجزیه اگزالات در این باکتری به درستی مشخص نشده است. در پایان یاد آور می شویم که در آینده با آزمایشات بیشتر و ا ستفاده از تکنیک مهندسی ژنتیک می توان از این باکتری بعنوان پروبیوتیکی مناسب برای افرادی که دچار افزایش میزان بالای اگزالات ادرار هستند استفاده نمود و به این وسیله از تشکیل سنگ کلیه دراین افراد پیشگیری نمود. مزیت این روش در استفاده نکردن از مواد شیمیایی و به هم نخوردن فلور طبیعی روده می باشد . ضمنا افرادی که نیاز به گرفتن رژیم خاص غذایی در برنامه تغذیه روزانه خود ندارند می توانند اغلب نوشیدنی ها و خوراکی های مورد علاقه خود را حتی با وجود داشتن میزان بالای اگزالات مصرف نمایند.

 

نویسنده : azure : ۳:۱٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٩/۱۱
Comments پيام هاي ديگران ()      لینک دائم

کشف قوی ترین چسب دنیا در باکتریها

مطالعات اخیر بر روی مواد ترشحی باکتریها نشان میدهد باکتری Caulobacter crescentus مواد چسبنده ای تولید میکند که قدرتی سه بار قویترین چسب های تجاری دارد.

Caulobacter crescentus

 ارگانیزمی است که در نواحی مرطوب مانند بدنه کشتی ها، لوله های آب و حتی کاتاترهای جراحی کلونیزه میشود و فشار بسیار بالای آب بر بدنه جت های دریایی را به راحتی تحمل می نماید.     
گروهی تحقیقاتی در ایرلند به بررسی ساختار و اندازه گیری قدرت اتصال باکتری پرداختند.نتایج حاصل نشان داد این ماده چسبنده ، پلیمری از پلی ساکاریدها است که میانگین نیروی لازم برای جدا کردن باکتری از این پلیمر معادل 70 نیوتن بر میلی متر مربع می باشد، در حالی که نیروی چسبندگی قویترین چسب های تجاری حدود 25 نیوتن بر میلی متر مربع می باشد.

پلیمرهای چسبنده این باکتری در شرایط مرطوبت ساخته شده و امکان اتصال باکتری را به سطوح فراهم می نمایند ، بنابر این بررسیها ی بیوشیمیایی برای کاربرد این پلیمرها بعنوان چسب در جراحی ها ادامه دارد.

نویسنده : azure : ٢:۱٥ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٩/٩/۱۱
Comments پيام هاي ديگران ()      لینک دائم